Vychází audiokniha Suchý hadr na dně mořském. Načetla ji Vanda Hybnerová

Spisovatelka a bývalá redaktorka a šéfradaktorka televize Nova, Ivana Chřibková, posbírala inspiraci ve svém všedním životě, spojila ji s fikcí a z mořského dna tak vyplavala audiokniha Suchý hadr na dně mořském. Vtipně v něm odráží dění na vesnici a trampoty dospívajícího člověka, soužití s rodiči a pohled na svět. Ať jste v pubertě, dospíváte nebo vám táhne na třicet, vždy je možné na problém nahlížet z více úhlů. A to přesně autorka nabízí v krátkých příbězích s humorem, ale i díky chvilkám k zamyšlení jako neskutečné příběhy každého z nás. Audioknižní podobu dala příběhům Vanda Hybnerová.

Pokaždé, když si něco moc přeji, zavážu se nějakým slibem. Nejspíš je to něco, co mi zůstalo z dob psaní dopisů Ježíškovi. Přála jsem si, aby mou knihu namluvila Vanda Hybnerová, protože je osobitá, má v sobě noblesu i rebelii. A to je mi moc sympatické. Tím, že na namlouvání audioknihy kývla, mi udělala velkou radost a taky teď díky ní budu až do smrti hodná holka,” řekla k audio verzi své knihy autorka Ivana Chřibková.

“Audiokniha Suchý hadr na dně mořském je autobiografická kniha, ale nevím do jaké míry, protože autorka pracuje také s fantazií. Po přečtení celé knihy je jasné a čitelné, že i výběr literárního slovníku se mění. Když autorka popisuje své dětství, je slovník úplně jiný, než když dospívá. Kniha končí přibližně kolem dvaceti let jejího života, kdy dojde k poměrně zásadnímu životnímu poznání. To, že se kromě člověka vyvíjí také jazyk, se mi na knize hrozně líbilo. Ze začátku má člověk pocit, že čte nějaké, nechci se autorky nijak dotknout, myslím to v dobrém, slohové cvičení, které píše malé dítě. Ve dvaceti je to slovník zralé ženy, která dojde k velikému poznání. Víc ale nechci prozrazovat, protože pointa knížky je velice zásadní a krásná,” řekla o audioknize Vanda Hybnerová.

O čem kniha je? Neuměla šplhat. Chtěla být prodavačkou jako teta Bedřiška s velkýma prsama. Nenáviděla kostel, do kterého musela chodit, a nechtěla vodit svého bratra do školky, protože byl tlustý a do punčocháčů jí s ním museli pomáhat ostatní. Měla ráda knížky a nechápala, proč ostatní ne. Měla jiné zapínání na školní aktovce a myslela si, že to je ten důvod, proč jí do její oblíbené knížky malují kosočtverce. Krátké kapitoly, vtipně odrážející dění na vesnici, trampoty dospívajícího člověka i těžké soužití s rodiči, kteří se vzali pouze a jenom kvůli vesnickým konvencím, nicméně ukazují, že je možné život brát i z té veselejší stránky. I když si na ten okamžik někdy musíte chvíli počkat. To, co se jí v dětství zdálo jako fakt a v patnácti vypadalo jako špatný sen, v osmnácti přerostlo v něco, kvůli čemu stálo za to sáhnout si na život. Na samotném konci však zjistíme, že na každý problém existují pouze dva úhly pohledu. A ten pozitivní vyhrává

To, že existují audioknihy je úžasná věc. Sama jsem nedávno cestovala velikou dálku, skoro dva tisíce kilometrů a zpříjemnila mi ji právě audiokniha. Myslím si, že je to i nádherný dárek vhodný pro každého, protože darujete velký zážitek na delší čas. Pokud se vám tato audiokniha bude líbit, zařaďte si ji do knihovny mezi knížky a když budete mít unavené oči, pusťte si ji večer před spaním,” dodala populární herečka.

Audiokniha Suchý hadr na dně mořském

 

 

Autor: Ivana Chřibková
Interpret: Vanda Hybnerová
Režie a zvuk: Miloš Vrána
Délka: 5h 19m
Kategorie: Vzpomínky a biografie; Humor, satira a komedie; Česká literatura
Cena: 199,- Kč

 

 
PŘEHRÁT UKÁZKU

tlacitko-koupit-audiokniha

 

 

Ivana Chřibková

Ivana_Chribkova

Narodila se ve Štěpánkovicích na Opavsku. Po studiích na střední škole začala pracovat pro kulturní rubriku opavského týdeníku Kamelot a později pro deník Svoboda v Ostravě. Po práci na několika charitativních projektech se rozhodla přestěhovat do Prahy. Dostala místo redaktorky týdeníku Ano televize Nova. Na Nově potom zůstala ještě dalších deset let. Z pozice redaktorky printového týdeníku postoupila na pozici redaktor webových stránek televize, které úspěšně spolu rozvíjela až k dnešní podobě. Z pozice redaktorky povýšila na pozici editorky, která online zpracovávala první reality show České a později ČeskoSlovenské SuperStar a také ostatních pěveckých show. Později se stala šéfredaktorkou redakce webu nova.cz. Po online kariéře dostala nabídku pracovat jako producent a scénárista pořadu Volejte Novu. Vytvořila novou podobu pořadu tak, jak jej znáte z televizní obrazovky dnes. Po všech těchto zkušenostech se rozhodla kariéru na Nově ukončit a změnit svůj dosavadní život. Přestěhovala se do španělské Andalusie, kde napsala svou první knihu. Dnes žije ve městě Leeds v Anglii a momentálně se věnuje práci na další knize.


Vanda Hybnerová

Vanda Hybnerová, dcera mima a divadelního pedagoga Borise Hybnera, se narodila v roce 1968 v Praze. Po studiu fotografie na grafické škole vystudovala herectví na pražské DAMU. Byla členkou Divadla Labyrint a hostovala například v Divadle na Vinohradech, v Národním divadle, v Činoherním klubu, v Divadle v Řeznické, v Divadle pod Palmovkou, ve Švandově divadle a v Divadle v Celetné. V současnosti ji můžete vidět v Divadle Komedie, kde nejčastěji spolupracuje s režisérem a uměleckým šéfem divadla Davidem Jařabem. Za roli Petry v inscenaci Fassbinderovy hry Hořké slzy Petry von Kantové byla v roce 2005 nominována na Cenu Alfréda Radoka v kategorii ženský herecký výkon. Rok před touto nominací získala cenu Thálie za ženský herecký výkon za roli Catherine v inscenaci Důkaz v divadle v Řeznické.