Suchý hadr na dně mořském

kniha-predni-stranaAť už je vám dvacet, třicet, čtyřicet, nebo čtyřicet tři, pohled na okamžiky, které jste prožili jako dítě se ani pod nánosem zkušeností, praxe, životních mouder, na které jste přišli a situací, které vám ovlivnily život a jeho vnímání, nezmění. Vždycky budete vidět obrazy ze svého dětství stejně, tak jak jste je viděli tehdy, a vždycky budete cítit vůni pastelek jako kdysi, i když vám už dneska voní jinak.

Neuměla šplhat. Chtěla být prodavačkou, jako teta Bedřiška s velkýma prsama. Nenáviděla kostel, do kterého musela chodit a nechtěla vodit svého bratra do školky, protože byl tlustý a do punčocháčů jí s ním museli pomáhat kolemjdoucí. Měla ráda knížky a nechápala, proč ostatní ne. Měla jiné zapínání na školní aktovce a myslela si, že to je ten důvod, proč jí Petr Hořák maluje do knihy kosočtverce i po hodinách matematiky.

Příběh dívky se odehrává na vesnici. Realita naházených bodláků v dlouhých vlasech, vybitých zubů při skoku přes kozu, vůně vařených vajec, která budou už navždy připomínat výlet na Kokořín, nese své důsledky na její osobnosti dodnes. Stejně jako pravda o životě jedné generace, která to neměla lehké sama se sebou a už vůbec ne s tím, s čím se musela konfrontovat.

To, co se v dětství zdálo jako fakt, v patnácti vypadalo jako špatný sen a v osmnácti jako něco, kvůli čemu stálo za to sáhnout si na život. Na krátkých příbězích, které vtipně odrážejí život na vesnici, život dospívajícího člověka a soužití s rodiči, kteří se vzali pouze a jenom kvůli vesnickým konvencím, je ukázáno, že je možné život brát i z té veselejší stránky. I když si na ten okamžik někdy musíte chvíli počkat.

Příběhy jsou opravdové, neopisující, reálné. Měly by upozornit ty, kteří se hledají, že nejsou sami a ty, kteří hledající přehlížejí, kvůli vlastním problémům, že by se měli podívat pořádně a ještě jednou. Nikdo ale neupadne do dlouhotrvající deprese nad životníma peripetiema, protože v prvé řadě se budete smát. A tak si snad uvědomíte, že na každý problém existují dva úhly pohledu, a ten pozitivní by měl rozhodně na každém konci vyhrát.

Zdeněk Svěrák doporučuje: „Je to pěkná a veselá kniha.“

RECENZE KNIHY

★★★★★★★★★
„… malá knížka, ale o to větší nese poselství. Neútočí však lacině na city, ale prostě a jednoduše říká holou pravdu o všem, co člověka může potkat. Baví i obohacuje a nenápadně se vkrade až do vašeho srdce tak, že na něj nikdy nezapomenete.“
— Kateřina Chybová, cbdb.cz

95%
„Kniha se čte lehce, je velmi zábavná a neobtěžuje vás trapnými nebo nudnými pasážemi. Po přečtení jsem měl pocit, že jsem viděl fajn film.“
David Vaníček, blesk.cz

75%
„A protože ta mladá dáma kypí sebeironií stejně jako třeba Halina Pawlowská, u každé kapitoly se budete hlasitě smát.“
— Jan Kadlec, 52knih.cz

tlacitko-koupit