Audiokniha Když to tam není, tak to tam nehledej

Spisovatelka Ivana Chřibková a herečka Vanda Hybnerová opět sešly nad prací na audioknize. 

Před pár lety ještě neznámá, nyní už ale úspěšná autorka dvou trefně nazvaných románů Suchý hadr na dně mořském a Když to tam není, tak to tam nehledej Ivana Chřibková, se po roce zase ozývá veřejnosti, a to s novou audioknihou. Tu jí, stejně jako její prvotinu, namluvila česká herečka Vanda Hybnerová. Kniha vtipně vypráví o hrdince Anně a jejím životě a hledání sebe sama.

Vychází pod značkou AUDIOTÉKA.CZ

„Byla jsem moc ráda, že se Vanda Hybnerová stala nejen hlasem hlavní hrdinky, ale také kmotrem druhé knihy. Je to osobitá žena a takových je málo a takových je třeba si považovat. 
Nevím, jak to udělala, ale její hlas zase přesně odpovídá období v jakém se Anna nachází, dospělá – nedospělá. Odvedla bezvadnou práci, za kterou jí moc děkuji.
A mě nezbývá, než nám držet palec, ať má tahle audiokniha na svém kontě spoustu spokojených posluchačů, kteří v její společnosti stráví příjemný čas,” říká Ivana Chřibková.

Anotace:

Hlavní hrdinkou knihy je Anna, která se jednoho dne rozhodne opustit svůj rodný dům na vesnici a vydat se vstříc novým dobrodružstvím v hlavní metropoli. S kufry plnými svetrů proti listopadovému chladu, dopisním papírem a příborem srolovaným v utěrce. Jako kdyby byla zase malá a jela s rodiči stanovat. Nosí kabát po babičce, spí ve spacáku ve sklepním bytě, jehož výhled z okna nabízí maximálně tak pohled na kotníky kolemjdoucích a psí zadky. Přesně sem se z rodné vesnice přestěhovala, aby si začala konečně plnit své sny.

Ukázka z knihy

Přemýšlím, která část kocoviny je horší, jestli ta morální, nebo ta fyzická. Přišla jsem na to, že nejhorší je kombinace obojího… Snědla jsem česnekovou polívku, dvacet deka debrecínky, půl kila tatarky, jednu májku, čtvrtku chleba a kyselé okurky od babičky z Nýmvaldu. Zavařila dvacet sklenic a zapomněla tam dát všechno kromě okurek. Naďa říkala, že v nouzi se nám budou hodit. Vyhlásila jsem třetí listopadovou neděli jako stav nouze.“

Ivana Chřibková
Ivana Chřibková je nejen scenáristka, producentka, novinářka, blogerka a spisovatelka v jednom. Je to hlavně velká osobnost a úspěšná žena s obrovským nadhledem a úžasným smyslem pro humor a sebeironií. Narodila se v malé obci Štěpánkovice, odkud se přestěhovala do Prahy, plnit si své sny – podobně jako hlavní hrdinka jejích knížek Anna. 

Nicméně i její skutečný život by stál za knihu. Ivana je velkou cestovatelkou. Nějakou dobu například žila ve španělské Andalusii, kde mimochodem napsala i svou první knihu. Tu druhou, Když to tam není, tak to tam nehledej, zase dopsala v anglickém městě Leeds. Nedávno se ale konečně přestěhovala zpátky „domů“ do České republiky a tentokrát tady možná i na delší dobu zůstane. Sama ale tipuje, že aby napsala třetí knihu, bude muset opět někam na chvíli „zmizet“. Jestli to ale bude na Šumavu nebo daleko za hranice, to sama ještě neví. Není tak vyloučeno, že třetí díl vznikne konečně doma v Čechách.

Vanda Hybnerová
Vanda Hybnerová, je dcera mima a divadelního pedagoga Borise Hybnera. Narodila se v roce 1968 v Praze. Po studiu fotografie na grafické škole vystudovala herectví na pražské DAMU. Byla členkou Divadla Labyrint a hostovala napříč ostatními divadly, například v Divadle na Vinohradech, v Národním divadle, v Činoherním klubu, v Divadle v Řeznické, v Divadle pod Palmovkou, ve Švandově divadle a v Divadle v Celetné. V současnosti působí v Divadle Komedie. Za roli Petry v inscenaci Fassbinderovy hry Hořké slzy Petry von Kantové byla v roce 2005 nominována na Cenu Alfréda Radoka. Rok před touto nominací získala cenu Thálie za ženský herecký výkon za roli Catherine v inscenaci Důkaz v divadle v Řeznické.

RECENZE AUDIOKNIHY:

95%
Dlouho se mi nestalo, že bych se smála nahlas, ale u této audioknihy to ani jinak nešlo. Některé hlášky mi v hlavě zní ještě teď a asi na ně jen tak nezapomenu.“
Knižní kavárna u Nely

99%
„Rozhodně se pobavíte, ale občas i zamyslíte nebo zavzpomínáte na vaše příhody. Ivana Chřibková je totiž velmi dobrá vypravěčka a moc šikovná spisovatelka a Vanda Hybnerová tomu jen nasazuje korunu. Jediné, co vám bude vadit, je její krátká délka, protože chvíle s Annou utečou jako voda a vy budete chtít víc, věřte mi.
Jana Langerová, Kultura21.cz

Ukázku  audioknihy najdete zde.